O vorbă negândită
Am vorbit făr' să gândesc
Am întristat și acum roșesc.
Un adevăr am vrut să scot la iveală
Dar făr' să explic bine a ieșit greșeală.
Îmi pare rău de vorba neînțeleaptă
Rostită făr' să fie dreaptă.
N-am cugetat înainte de a vorbi
Acum e prea târziu n-o pot înlocui.
Acum sunt păreri de rău, îmi cer iertare
Că prin vorba mea am umilit așa de tare...
E prea târziu, vorba a plecat
Și sufletul mi-e atât de apăsat!
Dac' aș fi tăcut eram om înțelept
Acum chiar să mă bat cu pumnii-n piept
Vorba rostită nu o pot întoarce
S-a dus, nimic nu mai pot face.
Îmi cer iertare că n-am vorbit cu atenție
Lăsând o urmă adâncă de vinovăție
Care mă macină și nu-mi dă liniște...
Dac' aș fi putut pune gurii opreliște.
Acum sunt regrete, sunt păreri de rău
Simt o povară mă știe Dumnezeu
Că n-am vrut să întristez cu vorba mea
N-am vrut ca vorba să iasă așa.
Așa e când ne ia vorba pe dinainte
Rostim făr' să vrem unele cuvinte
Datorită faptului că n-am cugetat
Și de la adevăr puțin am deviat.
Chiar dacă iertare mi-am cerut
Mă tot gândesc cum am putut
Să nu-mi aduc aminte de ce s-a discutat
Și astfel am vorbit mai eronat.
O vorbă negândită dă bătăi de cap
Cu neliniști multe de nu mai încap.
Așa e când omul nu gândește
Ci se apucă numai și vorbește,
Faci și pe cei din jurul tău
Să se simtă atât de rău...
Iertare poți să ceri cât vrei
Dar rușinea o să ți-o iei. .
Am pățit și eu, au pățit și alții
Că-n unele vorbe au fost aberații.
Dacă o vorbă așa cum e nu ne-o amintim
Mai bine să tăcem ca să nu greșim.
Înainte de a deschide gura și a vorbi
Mai atenți întotdeauna dacă am fi
N-am da frâu vorbelor numai să iasă
Am cugeta pentru o vorbă aleasă.
Mai bine o vorbă înțeleaptă cugetată,
Decât una negândită și nedreaptă
Că omul din mulțimea vorbelor rostite
Spune cuvinte drepte sau pripite.
De aceea e bine să luăm aminte
Să nu rostim tot ce ne trece prin minte.
Mai bine o vorbă bună, înțeleaptă
Dreasă cu sare, mereu cugetată.
Copiii Domnului să se deosebească
De cei ce duc o viață firească.
Vorbirea și umblarea noastră să fie
Una plăcută până vom pleca în veșnicie.
Amin